- открытый урок по теме «Достопримечательности Лондона» план-конспект урока по английскому языку (5 класс) по теме
- Скачать:
- Предварительный просмотр:
- Открытый урок по английскому языку по теме «Достопримечательности Лондона»
- Урок английского языка в 5 классе на тему «Достопримечательности Лондона» план-конспект урока по английскому языку (5 класс) на тему
- Скачать:
- Предварительный просмотр:
- Открытый урок «Достопримечательности Лондона» план-конспект урока по английскому языку (5 класс) на тему
- Скачать:
- Предварительный просмотр:
открытый урок по теме «Достопримечательности Лондона»
план-конспект урока по английскому языку (5 класс) по теме
в материале содержится конспект урока и презинтация
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
otkrytyy_urok_po_angliyskomu_yazyku_po_teme.doc | 49.5 КБ |
prezintaciya_london.ppt | 653.5 КБ |
Предварительный просмотр:
Открытый урок по английскому языку по теме «Достопримечательности Лондона»
Михневич Галина Александровна, учитель английского языка
Цели урока: развитие языковой компетенции учащихся через обобщение знаний по теме “Лондон и его достопримечательности”.
- Социокультурный аспект – знакомство с достопримечательностями Лондона;
- Развивающий аспект – развитие способности осуществлять продуктивные и речевые действия;
- Воспитательный аспект – воспитание уважительного отношения к иноязычной культуре;
- Учебный аспект – совершенствование лексических навыков говорения в виде монологической и диалогической речи, развитие навыков аудирования и чтения .
- Учебник “Enjoy English5-6 класс ” Биболетовой М.З.
- Книга для учителя к учебнику “Enjoy English 5-6 класс” Биболетовой М.З.
- Диск к учебнику “Enjoy English 5-6 класс” Биболетовой М.З.
- Компьютер;
- Презентация программы “Power Point”;
- Текст для чтения;
- Обобщающий тест.
1. Организационный момент.
Teacher (T): Good morning, children. I am glad to see you. I think you are ready to begin the lesson. At the lesson we’ll speak about this topic. What is it? We’ll try to guess but now let’s do the task
2. Фонетическая зарядка (ex.17,p.17).
Fist listen to the tape recorder and repeat.
3. Речевая зарядка.
T: Did you guess the topic of our lesson? I think you did. Today we’ll speak about London’s places of interest. But it is necessary for me to understand what do you thing about these.
1. What places of interest do you know?
2. Would you like to visit London? Why?
4. Развитие навыков аудирования.
T: I see. We are going to travel together. But it is necessary for us to find the places that we want to visit. Now you’ll see the sights of London But before we’ll try to guess. What is it?
(Приложение 1, презинтация)
- It is the famous clock. It is real bell. You can hear its deep tone on the BBC. People say that it is a face of London.
P1: I think it is Big Ben.
T: You are right. Let’s see this place.
- It’s the home of the British royal family in London. Outside the palace we can watch a colorful ceremony of the Changing of the Guard.
P2: I think it is Buckingham Palace.
T: You are right.
- The buildings in which the British parliament sits.
P3: This is the Houses of Parliament.
T: You are right.
- It is the best-known bridge. It was built in 1897. This bridge is across the Thames.
P4: It is the Tower Bridge.
T: You are right.
- It is fine cathedral in central London. It was built by Sir Christopher Wren.
P5: It is St. Paul’s Cathedral.
T: You are right
- It is a large gothic church. It was built in the 11 th century. Almost all kings and queens have been crowned there. Many famous British people buried there.
P6: It is Westminster Abbey.
T: You are right.
5. Развитие навыков диалогической речи .Проверка домашнего задания.
T: OK you know a lot of places in London. But we can lose our way. It will be very important for you to ask some help. If you know the way you‘ll help the person to find the way. Take these cards and translate them into English. And then show you own dialogue with your partner. You have five minutes to do it.
— Простите меня. Не могли бы вы сказать, как найти Вестминстерское Аббатство.
— О это очень просто. Вы видите Дом Парламента. Рядом с Домом Парламента вы можете увидеть Вестминстерское Аббатство.
— О спасибо большое.
— Простите меня. Я ищу Кровавую Башню. Я так хочу ее увидеть. Не могли бы вы мне сказать, где она, пожалуйста?
— О она просто напротив вас Вы не знаете ,но Кровав я Башня это часть Лондонского Тауэра.
— О спасибо большое.
— Excuse me. Could you tell me how to get to Westminster Abbey, please?
— Oh. It is very easy. Can you see this building?
You see the House of Parliament. Near the House of Parliament you can see Westminster Abbey.
— Oh. I see. Thank you very much.
— You are welcome.
— Excuse me I am looking for the Bloody Tower.
I’d like to see this place. Can you tell mу where it is, please?
— It’s just in front of you. You know but the Bloody Tower is a part of the Tower of London.
— Thank you very much.
6. Развитие навыков чтения.
T: I think we are ready to travel. But it is so pity. We have a problem. I have an interesting story about one of the magical places. But in this story there are some missing words. Help me please. You will put missing verbs from the box in the right form. Read, translate and answer the questions. (Приложение 2)
For a long time The Tower of London___a fotress, a prison, and a palace. Many queens and kings ___
there. In the Tower you __ _see the famous Beefeaters and ravens. The legend says,”Only so long as the ravens___ , will the White Tower ___”The raven master is a person who ___them food.
Was, stay, stands, can, lived, gives.
Beefeaters – (буквально мясоеды) стражники лондонского Тауэра, которые носят средневековую форму.
7. Ответы на вопросы по содержанию текста.
Where did British queens and kings live?
P: Many British queens and kings lived in the Tower
Where does British queen live now?
P: British queen lives in the Buckingham Palace.
What does the legend say?
P: The legend says,” Only so long as the ravens stay , will the White Tower stands ”
8. Обобщающий лексический тест.
London is very interesting place I think we’ll learn more information about this city in our future. And now let’s check your knowledge. Look at me you can find the paper with this test. Try to find the right answers. (Приложение 3)
a) a radio tone;
b) a famous clock;
c) a famous church.
2. Backingham Palace is…
a) a home of Royal Family;
b) a place of interest;
c) a fine cathedral.
3. Westminster Abbey is a large…
a) cathedral;
b) palace;
c) church.
4. The Tower of London was…
a) a prison, a church and a cathedral;
b) a fortress , a prison, a palace;
c) a tower, a prison and a palace.
5. Ravens must live in…
a) Westminster Abbey;
b)The Tower of London;
c) Tower Bridge.
9. Подведение итогов урока.
And now we know about places of interests in London. We know how to find a way. You’ll do your homework. Talk about the places you would like to visit (ex.28, p.69).
Our lesson is over. Thank you for our lesson.
Источник
Урок английского языка в 5 классе на тему «Достопримечательности Лондона»
план-конспект урока по английскому языку (5 класс) на тему
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
the_sights_of_london.doc | 45 КБ |
Предварительный просмотр:
Урок английского языка в 5 классе.
Тема урока: The sights of London.
Цель урока: 1). Познакомить учащихся с достопримечательностями Лондона.
Задачи: а). Повторение, закрепление лексики по теме “The UK” и универсальной лексики.
б). Повторение и закрепление звуков.
в). Активизация знаний о Достопримечательностях Великобритании.
г). Продолжение знакомства с Лондонскими памятниками истории.
2). Развивать умение работать в парах. Развивать основные учебные навыки. Сохранять здоровье детей.
а). Создание условий для эффективной работы в парах.
б). Организация работы в парах.
в). Развивать умение активизировать и использовать пассивную лексику.
г). Развивать навык монологической речи.
д). Развивать зрительную память.
е). Использовать смену видов деятельности учащихся я целью предотвращения быстрой утомляемости.
ж). Проведение физкульт. минутки с целью сохранения здоровья учащихся.
3). Прививать терпимость и уважение к чужим национальным памятникам культуры и истории. Прививать навыки общения с ровесниками.
Учебник, раздаточный материал, карта Лондона, медиапроектор, ноутбук.
- Организационный момент. Лексическая разминка.
Good morning, children. I am glad to see you. Sit down, please. Who is on duty today? Who is absent? Thank you. How are you? And you? Good. Today we are going to speak about the sights of London and to learn more information about them. Our lesson will be unusual. We’ll make a trip to London and I will be your guide. We are going to make our trip on the famous English bus called “Double – decker”. You will get bus passes for the rights answers. The right answer – the bus pass.
2. Фонетическая разминка.
So, let’s start. Repeat after me, please. But first we are going to learn a small poem about London.
London – the beautiful,
London – the great,
World’s famous city
We’ll visit today.
And now we are going to repeat it all together. Well, I am going to put away a line by line. So, let’s repeat it one more time. Good. Who wants to get a bus pass. Come here and tell us a poem. Well, now we are ready to start our trip.
3). Введение нового материала.
Развитие навыков слушания и зрительного восприятия информации.
There are many great cities in the world, but there is one where you see past in the present and present in the past. It is London. And we start our trip from Trafalgar Square.
The centre of London is Trafalgar Square. Some people say it is the most beautiful place in London. In the middle of the square stands a tall column. It is a monument to Admiral Nelson. Four bronze lions look at the square from the monument. There are two beautiful fountains in the square. They are in front of the National Gallery.
And now you can see Big Ben.
The big clock on the Palace of Westminster in London is often called Big Ben. But Big Ben is really the bell of the clock. It is the biggest clock bell in Britain. It weights 13.5 tones. The clock tower is 318 feet high. You have to go up 374 steps to reach the top.The minute — hand is 14 feet long. The hour – hand is 9 feet long. The clock bell is called Big Ben after Sir Benjamin Hall. He was a big man. Someone said for a joke, «Why not call the clock Big Ben?» Now the bell is known all over the world.
And on this photo you can see The Houses of Parliament.
It is the place where the British government seat.
It is the Westminster Abby.
It is one of the most famous and beautiful churches in London. It is very old. It is more than nine hundred years old. There are many monuments and statues there. Many English queens and kings are buried there.
Her you can see St. Paul’s Cathedral.
It is one of the greatest English churches. The famous English architect Sir Christopher Wren built it in the 17 th century after the Great Fire. It took him 35 years. It is the beautiful building with many columns and towers.
The Tower Bridge is known all over the world.
It is one of the most beautiful bridges in the world. It has two large towers on both sides. If you get into them up you will be able to see nearly the whole London.
Near the bridge is the Tower of London.
Hundred of years ago the Tower of London was a castle. It was planned by William the Coqueror. Then it was a fortress, a palace, a prison, the King’s Zoo and now it is a museum. There are always black ravens in the Tower of London. People keep them there and look after them well as they believe that London will be rich while ravens live there.
And at the end we can see the Buckingham Palace.
The Queen of England lives in Buckingham Palace. It is her official residence. It is a wonderful building with a monument in front of which is the Queen Victoria Memorial.
4). Развитие навыков чтения.
Well, and now you are to make a small task. You should match the name of the sight and the picture.
1. Westminster Abbey
2. Buckingham Palace
3. St. Paul’s Cathedral
4. Trafalgar Square
5. Tower of London and Tower Bridge
6. Big Ben and Houses of Parliament
Exchange your works and check your answers.
Well, and now match the sight and the text about it.
Good work. Let us check your answers. Read about…
5). Физкульт. минутка.
6). Повторение грамматического материала. Present Perfect.
Now open your books, please and tell me what you have seen in London (p. 129).
7). Развитие диалогической речи.
You have got the dialogues on your desks.
Student A – Hello!
Student B — Hello!
Student A – I have been to London this summer.
Student B – Great! What have you seen?
Student A – I have seen the Tower of London and Hyde Park.
Student B – I think you have spent your time greatly!
Make them up, check and read them. Good. Now please make your own dialogues and write them on the papers. Pass them to me, please.
8. Подведение итогов урока и оценивание работы учащихся.
What interesting and new have you learnt today? Thank you for your work. I’ll put … to … Write down your home-task.
Make up a story about London’ sights. Well, who has got stars? I will put you the marks.
Источник
Открытый урок «Достопримечательности Лондона»
план-конспект урока по английскому языку (5 класс) на тему
Разработан для 5 класса по УМК Биболетова
Скачать:
Вложение | Размер |
---|---|
otkrytyy_urok_v_5_klasse.doc | 154.5 КБ |
Предварительный просмотр:
Конспект урока английского языка.
Педагог : Бойченко Ю.В.
Предмет : Английский язык
Тема урока : Достопримечательности Лондона. Колесо обозрения.
УМК : «Английский с удовольствием» (Enjoy English) М.З. Биболетова, О.А.Денисенко, Титул, 2009г.
Достопримечательности Лондона. Колесо обозрения.
1.создание условии для обсуждения по теме, используя лексико-грамматические навыки.
2.совершенствование умении и навыков практического владения английским языком по теме по всем видам речевой деятельности: аудированию,говорению,чтению и письму.
1 .Образовательная : Активизация лексических навыков по данной теме.
2 .Развивающая : Развитие навыков говорения: вести диалог- расспрос. Развивать речемыслительные и познавательные способности.
3 Воспитательная : способствование приобщению учащихся к культуре и реалиям страны изучаемого языка; формирование толерантного отношения к особенностям культуры этой страны
- Развивать навыки устной речи на основе информации о Лондоне.
- Практиковать в чтении с целью извлечения информации из текста и практиковать в детальном чтении.
- Вести диалог по теме в ситуации знакомства, используя лексику по данной теме.
- Накапливать багаж нового лексического и грамматического материала и приобретать опыт его применения.
Личностные: Уметь выбирать оптимальные
формы во взаимоотношениях с одноклассниками.
Коммуникативные :Формировывать умения слушать и вступать в диалог для поддержания учебно-деловой беседы, представлять свои проекты.
Применять приобретенные знания и умения в практической деятельности:уметь осознанно строить речевое высказывание по образцу, формулировать ответы на вопросы учителя и одноклассников;
делать выписки из текста; выделять основную информацию в воспринимаемом на слух текст о достопримечательностях Лондона и соотносить ее с картинкой.
Регулятивные: Моделировать ситуации поведения в классе, участвовать в распределении ролей при работе в группе и их импровизационном выразительном воплощении.
Лексические единицы и фразы по теме «Достопримечательности Лондона»
Фонетическая и речевая разминка
Работа со схемами- опорами.
Групповая работа(проектная работа)
Самые активные получают монету Англии.(в конце урока монеты подсчитываются.)
-Книга для учителя
-Мультимедийная презентация «Достопримечательности Лондона» (отрезок)
-Карточки с заданиями
Организационный этап учебного занятия
Орг-момент (настрой на урок)
Цель – настроить на общение на английском языке .
“Good morning, children! I’m glad to see you .Sit down, please! ” Давайте поздороваемся с нашими гостями.
What’s the date today?
What day is it today?
What month is it now?
Is it spring or summer now?
What’s the weather like today?
Do you like such weather?
Who is absent today?
Цель — включиться в иноязычное общение, отреагировав на реплику учителя согласно коммуникативной
Отвечают на реплики: “Morning, teacher! Glad to see you too.” “Good morning!”
Today is the 23 th of April.
It is cool (sunny, warm, cold, rainy…) today
Yes, I do (No, I don’t)
… is (are) absent today
Коммуникативные: слушать, отвечать и реагировать на реплику адекватно речевой ситуации.
Регулятивные: использовать речь для регуляции своего действия.
Целеполагание и мотивация
Карточки со словами на доске
Цель — поставить познавательную задачу
Прием « проблемная ситуация»
Используя отрезок из фильма, подвожу детей к озвучиванию темы и задач урока. There is a film on the blackboard. Look and say how would you formulate the theme of the lesson?
What film about is?
What problems of the lesson is?so, what are you going to talk about?
What do you should do at the lesson?
Be attentive and diligent, will you? Today I give a English coin who will work very well. I hope it need for your future travelling in London.
Цель –сформулировать задачу урока
sights of London
we will know about sights of London .
to discuss, write,do some ex-s, talk about of our project, read texts
Познавательные: Принимать участие в беседе, формулировать и ставить познавательные задачи .
Регулятивные: Уметь планировать свою деятельность в соответствии с целевой установкой.
Личностные: Мотивация учебной деятельности (социальная, учебно-познавательная)
Коммуникативные: Взаимодействуют с учителем во время фронтальной беседы
Речевая и фонетическая зарядка )
Цель — развивать произносительные навыки, настроить артикуляцию учащихся на английскую речь.
Trafalgar Square (Nelson’s Column) , Buckingham Palace , The Houses of Parliament , Big Ben , The Tower of London (Bloody Tower, White Tower) , Westminster Abbey , Tower Bridge , British Museum , National Gallery , London Eye , The river Thames , Piccadilly Circus , Hamleys , Hyde Park , The Queen
Let’s read their names.
Учащиеся читают самостоятельно.
Ex 1. p. 72 (Enjoy English — Биболетова М.З.)
Учащиеся отвечают на вопросы учителя.
-What do you know about London?
Is London a city or a town?
-Where is London situated?
-Is it one of the biggest cities in the world? Is it beautiful?
What can you say about population of London?
-Are you a Londoner?
-Have you ever been to London?
-Would you like to go to London?
What sightseeings of London do you know?
Where do people watch plays?
Where do people watch sporting events?
Where do people watch films?
Where do people see collections of paintings and sculptures?
Цель — повторить за учителем фонетически правильно английские звуки и слова.
Повторяют звуки и слова,стараясь копировать артикулляцию учителя
London is the capital of Great Britain
London is a city.
It is situated on the river Thames.
Its over 7 mln. people.
People watch plays in theaters
People watch sporting events in the stadiums.
People watch films in the cinemas.
People see collections of paintings and sculptures in the galleries. For example, National Gallery.
Регулятивные: осуществлять самоконтроль правильности произношения.
Личностные: формировать этические чувства-доброжелательность и эмоционально-нравственную отзывчивость.
Познавательные: Извлекать необходимую информацию из прослушанного.
Этап повторения изученного материала
Опрос по ранее изученному материалу
( проверка домашнего задания)
Проектная работа детей
Цель — развивать умения и навыки устной речи, проверить уровень усвоения ранее изученного материала.
1.работа в группе, индивидуальная работа
Let me introduce our guests: Galima, Nazerke, Alim and Inshala. They are from London and they are going to tell us about London’s sights.
Listen to them carefully!
Thank you very much, children! Was it very interesting? Go to your place.
Look at the blackboard, please! I want to add some facts about London’s sights.
2.Работа с дефинициями,фронтальная работа
Finish the sentences
2)The queen lives in
— the Tower of London
3)The Bloody Tower is in
-The Tower of London
-The Houses of Parliament
4)The country’s leaders speak in
-The Houses of Parliament
— Buckingham palace
-What place would you like to visit?
Для учащихся, которые отстают и не успевают совсем классом учитель задает подготовленные вопросы:
Would you like to visit .
Цель – повторить пройденный материал
Welcome to London! There are many nice squares in London. Trafalgar Square is most famous one. You can see a statue of Lord Nelson.
Let’s go further. Buckingham Palace.
Buckingham Palace is the London home of the Queen. It was built in 1703 by the Duke of Buckingham. It is like a small town, with a police station, two post offices, a hospital, a disco, and a cinema.
1р: Our next stop is Westminster Abbey. It is a symbol of England. The legend says that Westminster Abbey was founded by St Peter himself. It is a very important church because the coronation of all British Kings and Queens takes place here.
The Houses of Parliament is the seat of British Parliament. It consists of the House of Lords and the House of Commons.
The famous clock Big Ben stands near the Houses of Parliament. Big Ben is really a bell. You hear it every hour. It weighs about 14 tons.
2р: Welcome to St Paul’s Cathedral. It was built in 1710 by Christopher Wren. It is the second large church in Europe. Admiral Nelson is buried here.
Now I want to tell you about the Tower of London. It is a very old building which has a long and cruel history. It was a fortress, a royal palace and later a prison. You can find here the White Tower and The Bloody Tower too.
The ravens are another famous sign. The legend says that without them the Tower will fall.
London is situated on the Thames. There are 17 bridges across the river. One is them is Tower Bridge. It was built in 1894.
3р: From Trafalgar Square it is only a short way to Piccadilly Circus. In the centre of Piccadilly Circus there is a bronze fountain.
Royal Festival Hall is one of the famous halls in London where you can find MOMI.
Tate Gallery opened in 1897 and is named after Sir Henry Tate, a sugar tycoon. He was a very rich man and collected paintings.
Выбирают нужный ответ
Взаимодействуют в парах. Сильный ученик помогает более слабому при необходимости.
Источник